درس‌های موجود

  اعلانات سایت

  مدارس آموزش از راه دور کدامند؟ شرایط آموزش در اینگونه مدارس چگونه است؟

  از mehdi namdar در

  تحصیل به عنوان یکی از مهمترین ارکان زندگی هر فردی است. با توجه به اهمیت این مطلب کیفیت سطح آموزشی و امکان تحصیل برای اقشار مختلف جامعه در سراسر کشور فراهم شده است. با این وجود هنوز هم برخی نقاط از کشور وجود دارند که به دلیل نداشتن راه ارتباطی مناسب و نبود دانش آموز برای تشکیل کلاس یا مدرسه آموزش در برخی نکات کشور وجود ندارد. برخی از افراد نیز به دلیل داشتن شرایط خاص دیگری همچون ازدواج یا مسائل دیگر از تحصیل باز مانده اند. اهمیت ادامه تحصیل و اخذ مدرک تحصیلی در این اقشار باعث به وجود آمدن مدارس آموزش از راه دور شده است. در این مطلب قصد داریم تا مدارس آموزش از راه دور را به شما معرفی کرده و شرایط گرفتن مدرک تحصیلی دیپلم در اینگونه مدارس را به شما شرح دهیم. همچنین در این مطلب گزارشی از هزینه های دریافت مدرک در رشته های مختلف در مدارس آموزش از راه دور را نیز ارائه می دهیم.


  مدارس آموزش از راه دور

  مدارس آموزش از راه دور نوع خاصی از انواع مدارس می باشند که مخصوص تحصیل قشر خاصی از جامعه هستند و امکان حضور همه افراد در این مدارس وجود ندارد. به طور کلی افرادی که می توانند به تحصیل در مدارس آموزش از راه دور بپردازند بزرگسالانی هستند که در جامعه مشغول به کار در حرفه های مختلف هستند و به دلیل داشتن مشغله های تامین معیشت خانواده قادر به شرکت در کلاس های آموزشی مدارس بزرگسالان به صورت حضوری نیستند. دسته دوم افرادی هستند که به دلیل داشتن معلولیت های جسمی نمی توانند به صورت مداوم در کلاس های حضوری شرکت کنند.


  مدارس آموزش از راه دور

  تحصیل از مسائل ضروری جامعه امروزی است و به همین دلیل تمام اقشار مختلف باید به سطح سواد حداقلی برسند.


  به علاوه با وجود تلاش مداوم دولت در جهت بهبود اوضاع مناطق دور افتاده و توجه به آموزش در تمام نقاط کشور، هنوز هم روستاهایی وجود دارند که در آن ها تنها یک یا دو کودک در سنین آموزش بوده و ساخت مدارس یا مکان آموزشی برای آن ها توجیح بودجه نداشته باشد. این افراد دانش آموزان لازم التعلیمی هستند که در سن دریافت دیپلم رایگان قرار دارند اما امکان دسترسی آنها به خدمات آموزشی در دوره متوسطه اول و دوم وجود ندارد که با تصویب کمیسیون‌های مربوطه از خدمات آموزش از راه دور بهره‌مند خواهند شد.  مدارس آموزش از راه دور راهکار خوبی برای تحقق عدالت آموزشی در کشور می باشند و از این طریق می توان امکان تحصیل را به افراد بیشتری داد. گودرز شاهمرادی مدیر آموزش از راه دور آموزش و پرورش در رابطه با وظایف مدارس آموزش از راه دور گفته اند:


  عدالت آموزشی، تنوع در آموزش، توسعه مشارکت، محرومیت زدایی، کارآفرینی، تولید محتوا و آموزش الکترونیک جزو وظایف آموزش از راه دور است. رویکرد آموزش از راه دور ارائه خدمات آموزشی به شکل نیمه حضوری و یا عدم حضور است. به همین دلیل باید در جهت تقویت مشاوره تحصیلی در این حوزه گام برداشت.


  در بحث تولید محتوا نیز به صورت آموزش براساس کتاب، دیداری و شنیداری و آموزش الکترونیک فعالیت می‌کنیم که در طول سالهای اخیر عمده آموزش‌ها به صورت کتاب پایه، دیداری و شنیداری بود که در این رابطه خود آموزهایی نیز تهیه شده است.


  مدارس آموزش از راه دور

  یادگیری در مدارس آموزش از راه دور براساس کتابهای خودآموز، فایل های دیداری و شنیداری و آموزش الکترونیک می باشد.


  با توجه به این گفته ها می توان دریافت که در مدارس آموزش از راه دور می توان بدون نیاز به شرکت در کلاس آموزشی و تنها از طریق دریافت منابع آموزشی مختلف که به صورت کتاب و لوح های خودآموز می باشند برای شرکت در آزمون های هر درس آماده شد. کتاب های الکترونیکی نیز نوعی از منابع آموزشی هستند که در حال حاضر در حال بهبود وضوع این بخش آموزشی می باشند. از نظر محتوای آموزشی تمام مدارس از یک مدل و الگو پیروی می‌کنند و همان دروسی که در مدارس عادی دولتی تدریس می‌شود، در این مدارس نیز انجام می‌شود اما کتابهای این مدارس طوری طراحی شده است که فراگیر بوده و 80 درصد مواقع نیاز به معلم نداشته باشند.


  رشته های تحصیلی مدارس آموزش از راه دور

  آموزش در مدارس آموزش از راه دور در دو مقطع اول متوسطه و دوم متوسطه است. دانش آموزان می توانند در مقطع دوم متوسطه اقدام به انتخاب رشته نمایند و پس از آن دروسی که مرتبط با رشته تحصیلی شان است بگذرانند. رشته های تحصیلی علوم انسانی، علوم تجربی و ریاضیات رشته های نظری موجود در مدرسه آموزش از راه دور است. همچنین رشته های کاردانش از جمله رشته های عملی هستند که دیپلم مورد نظر در این رشته ها به دانش آموزان ارائه می گردد. همانطور که می دانید رشته های کار و دانش نیاز به گذراندن دروس عملی و کارگاهی مرتبط با رشته دارند که این دروس حتما بایستی در آموزشگاه های ارائه دهنده آن ها گذرانده شوند و مدرکی مبنی بر گذراندن این دوره و قبولی در دوره مربوطه نیز باید از طرف آموزشگاه ارائه گردد.


  به طور کلی برای اخذ مدرک دیپلم 96 واحد درسی باید گذرانده شود که دانش آموزان می توانند با توجه به توانایی درونی خود و همچنین شرایط زندگی نسبت به اخذ تعداد واحد اقدام نمایند و البته سقف انتخاب واحد نیز مشخص است و در شرایط معمولی دانش آموز می تواند تا 20 واحد درسی در هر ترم بردارد. در شرایط بخصوص من جمله بالا بودن نمرات دروس و همچنین عملی بودن برخی واحدها دانش آموز می تواند تا سقف 25 واحد درسی در هر ترم بردارد.


  مدارس آموزش از راه دور

  اخذ دیپلم در رشته های کاردانش در مدارس آموزش از راه دور نیاز به گذراندن واحدهای عملی در آموزشگاه های معتبر دارد.


  هزینه مدارس آموزش از راه دور

  آموزش از راه دور جزو مدارس دولتی نمی باشد و مراکز خصوصی تحت نظارت آموزش و پرورش به بحث آموزش افراد می پردازند. بنابراین تحصیل در این مراکز رایگان نیست. اما هزینه شرکت در این مدارس و اخذ مدرک نیز چندان بالا نیست. به طور کلی هزینه های مربوط به مدارس آموزش از راه دور به دو دسته شهریه ثابت و شهریه متغیر تقسیم می شوند. هرسال تحصیلی در دو نیمه ارائه می گردد و در ترم تابستان نیز محصل می تواند ترم تابستانی با تعداد واحد کمتر بردارد. هزینه شهریه ثابت مربوط به هر ترم 50 هزار تومان به ازای 8 واحد درسی و بیشتر می باشد. در صورتیکه محصل کمتر از 8 واحد اخذ کند شهریه ثابت وی نصف می گردد. همچنین شهریه متغیر مربوط به دروس بسته به درس و شهر از 5 هزار تومان تا 11 هزار تومان متغیر است.


  البته افرادی که در رشته های فنی حرفه ای و کاردانش ثبت نام می کنند و قصد گرفتن دیپلم کاردانش یا فنی حرفه ای دارند نیاز است که واحدهای عملی و کارگاهی خود را در آموزشگاه های مورد تائید گذرانده و گواهینامه فراغت از آموزش خود را جهت ثبت به مدارس آموزش از راه دور ارائه دهند که این کلاس ها معمولا قیمت بالاتری دارند.  درس‌ها